Zoretanin Yan Etkileri

Zoretanin, antibiyotik tedavisi dahil daha önce yapılan tedavilere yanıt vermeyen, ileri düzeyde akne tedavisinde kullanılır.Bileşiminde izotretinoin içerir, a vitamininin bir formudur.İçeriğindeki izotretinoin ile yağ bezlerinde salgılanan yağ miktarını azaltarak cilt yüzeyinin kendini daha kolay yenilemesine yardımcı olur.Başlangıç evresindeki akne tedavilerinde kullanılmaz çünkü tedavisi etkili ve yan etkileri fazla olan bir ilaçtır.Bu nedenle ileri düzeyde olmayan akneler için daha hafif bir ilaç kullanılması tavsiye edilmektedir.

Zoretanin Yan Etkileri: Aşırı derecede ağız ve dudak kuruluğu, burun kuruluğu, deri kuruluğu, morluklar, kızarıklıklar, hirsutizm, epistaksis, yüzde yanma, ateş, hipopigmentasyon, tırnak distrofisi, kaşıntı, terleme, ürtiker, paronişi, görme bozuklukları,duyma bozuklukları, tinnitus, göz kuruluğu, konjunktivit, fotofobi…

Zoretanin kullanımı ile ilgili bilgiler:

İlacın yan etkilerinin fazla olması nedeni ile kullanımı mutlaka doktor denetiminde olmalıdır aksi halde ciddi hastalıklara neden olabilmektedir.

İlacın bileşiminde bulunan izotretinoin ciddi doğum kusurlarına neden olabilmektedir.Bu nedenle hamile kadınların kullanması önerilmez.

İlacı kullanmak isteyen kadınlar kesinlikle hamile kalmamalıdır bunun için en az iki farklı doğum kontrol yöntemi altında ilacı kullanmalıdır.

İlaç ile birlikte a vitamini içeren vitamin takviyeleri kullanmayınız.

– İlaç kullanımı esnasında yüksek derecede cilt kuruluğuna neden olacağı için ilaçla birlikte çeşitli cilt nemlendiricileri kullanmanız tavsiye edilir.

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir