Nexium Tablet Kullanımı ve Yan Etkileri

Ülser ve reflü hastalıklarının tedavisinde kullanılan bir ilaçtır. Mideden yemek borusuna doğru yayılan bir yanma hissi çoğunlukla kalp krizinin belirtisiyle karıştırılır. Dolayısıyla doğru bir teşhis koymak tedavinin ilk adımıdır. İlaç kullanmaya başlamadan evvel doktorunuza danışınız. Ağır karaciğer ve böbrek rahatsızlığı olan hastalar kullanmaya başlamadan önce bu durumu doktoruna söylemeleri gerekmektedir.

Nexium Yan Etkileri

Doktorun reçete ettiği şekil, doz ve sürede kullanmalısınız. Tedavi süresi dolmadan iyileşme gözlenebilir. Ancak bu sizi yanıltmasın. Doktorunuzun belirttiği süre boyunca ilacınızı düzenli olarak kullanmaya devam etmelisiniz.
Sukroz yani çay şekeri içerdiğinden kullanım sırasında şekere bağlı hastalıklarınızı tetiklememesi açısından bunu aklınızdan çıkarmamanız gerekmektedir.

Hazımsızlık, mide ağrısı, istifra, anormal renkte ya da kıvamda yapılan dışkı gibi etkiler gözlemlerseniz durumu derhal doktorunuza bildiriniz.

Gebelikte Nexium Kullanılır mı ?

Gebelik sırasında ve emzirme döneminde kullanım için doktorunuza danışmanız gerekir. Anne karnındaki bebeğe zarar vermesi beklenmez. Ancak anne sütüne nüfus edip etmediği bilinmemektedir. Dolayısıyla gebelik sırasında ve sonrasında doktor onayı olmadan ilaç kullanmayınız.

Baş ağrısı, uyuşukluk, görme bozukluğu, bulantı, terleme, kalp ritminde bozukluk, ağız kuruluğu, cildin kızarması, nefes problemi, titreme, denge kaybı veya irade dışı kasılmalar ilacın yan etkileri olabilir. Bu ve bunların dışında beklenmedik etkilerle karşılaşıldığında acil olarak doktorunuza başvurunuz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir