Gaviscon Yan Etkileri

Hazımsızlık, mide fıtığı, reflü, reflüye bağlı yemek borusu iltihaplanması, mide yanması ve mide ekşimesi gibi rahatsızlıkların tedavisinde kullanılan bir mide ilacıdır. Zarar görmüş mide dokusunu korur.

Hamilelikte Gaviscon Kullanımı

Hamilelik ve emzirme döneminde kontrollü bir şekilde kullanabilirsiniz. Doktorunuzun tavsiye ettiği şekilde ve dozda kullanmaya dikkat etmelisiniz. Doktor tarafından belirlenen süreyi geçmemeli ve doz aşımı yapmaktan kaçınmalısınız.

Yemekten sonra ya da gece yatmadan önce kullanabilirsiniz. Çiğneme tableti olarak hazırlanan ilacı usulüne uygun olarak kullanınız, tamamen çiğnemeden yutmayınız. Çiğnedikten sonra su içilmesinde sakınca yoktur.
2 haftadan uzun süre kullanmayınız. Herhangi bir iyileşme gözlenmiyor veya rahatsızlığınız daha da kötüye gidiyorsa doktorunuza başvurunuz.

Gaviscon Yan Etkileri

İlaç kullanımı sırasında idrarda azalma, bilinmeyen bir nedenle anüste kanama, son günlerde yaşanan mide kanaması, kullanım öncesinde ise tuz kullanımını azaltma yoluyla yapılan diyetler ve kronik kalp yetmezliği gibi durumları doktorunuza bildirmeniz gerekmektedir.

Herhangi bir ilaca veya maddeye karşı alerjiniz varsa, vücudunuzda beklenmedik ve anormal olarak nitelendirebileceğiniz bir reaksiyon gerçekleşmişse doktorunuzu bilgilendirmeniz gerekmektedir.
Kullanım sırasında dışkınızda anormallikler gerçekleşmişse, istifra gibi durumla karşılaşmışsanız, nefes almada güçlük çekmeye başlamışsanız, cildinizde alerjik reaksiyonlar ya da boğazınızda şişkinlik meydana gelmeye başlamışsa acil olarak doktorunuza başvurunuz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir