Cipralex Yan Etkileri

Cipralex ülkemizde 10 mg tablet, 20 mg tablet ve 10 mg oral solüsyon olarak satılmakta ve kullanılmaktadır. Essitalopram etken maddeli antideprasan grubunda bulunur. Doktorunuzun reçete etmesi durumunda ilaç devlet tarafından karşılanmaktadır.

Depresyon, panik bozukluk, sosyal anksiyete bozukluğu ve yaygın anksiyete bozukluğu tedavilerinde kullanılır.

Cipralex yan etkileri ilacı kullanmaya başladığınız ilk haftalarda daha çok görülmektedir. Genellikle en az 6 ay kullanılmalıdır. Başlıca yan etkileri;  iştah azalması,baş dönmesi,uykusuzluk,kabızlık,mide ve bağırsak rahatsızlıkları,terleme,üreme sistemi bozuklukları,sinüzit,iştah azalması ve sinir sistemi bozukluklarıdır.

Doktor önermediği sürece kullanılması sağlıklı değildir. Doktorunuza tedavi olurken kullandığınız kronik hastalıklara ait ilaçları bildirmeniz gerekmektedir.

Cipralexe başlarken ilk hafta 5 mg’lık doz ile başlanmalıdır. Genellikle doktorlar cipralex 10 mg ile tedaviye başlarlar. İlk hafta 10 mg tabletleri yarıya bölerek kullanmanız gerekir. Hastalığın ilerleme sürecine göre bu doz 20 mg’ a kadar çıkabilir.

Hamilelik ve emzirme döneminde Cipralex Kullanımı ;Gebelik kategorisi ‘C’dir. Essitalopram’ın insanlardaki gebelik ve emzirme dönemlerindeki kullanımına ilişkin güvenirlik bilgileri yoktur. Bu nedenle gerekli olduğu zaman da doktor kontrolünde kullanılabilir.Anne sütüne geçebilmektedir.

Aşırı kullanımında yani doz aşımında baş dönmesi, tremor, ajitasyon, somnolans, bilinç kaybı, taşikardi,kusma,aritmi rahatsızlıkları görülmüştür. Cipralex alkol ile kullanıldığında herhangi bir etkileşim görülmemiştir fakat alkol ile kullanımı önerilmez.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir