Buscopan Kullanımı ve Yan Etkileri

 Buscopan; bağırsak,mide,mesane ve üreme sisteminde meydana gelen ağrılı spazmları düzenleyerek üremelerini engelleyen antispazmodik bir ilaçtır, bir nevi kas gevşetici de denilebilir.Ayrıca çeşitli bağırsak hastalıklarının ve şiddetli regl kanamalarının tedavisinde de kullanılır.İlaç spazm oluşan bölgede kas gevşetici olarak etkisini gösterir, istem dışı oluşan spazmları yok ederek yeniden spazm oluşmasını engeller.

 Buscopan Yan Etkileri:  Kabızlık, ağız kuruluğu, terleme, kalp ritminin bozulması, gözde basınç, görme bozuklukları, geçici renk körlüğü, bulantı, kusma, sarılık

 Buscopan kullanımı ile ilgili bilgiler:

– Kalp hastalığınız ve idrar yollarınızda tıkanıklık varsa ilacı kullanmanız önerilmez.

– İlaç kesinlikle doktorunuzun önerdiği dozda kullanılmalıdır, doz aşımı ilacın yan etkilerinin görülme oranını arttırmaktadır.

– İlacın yan etkileri arasında gözde hissedilen basınç olduğu için göz tansiyonu olanların ilacı kullanması çeşitli göz hastalıklarına neden olabilmektedir.

– İlacın hamile kadınlarda doğmamış bebeğe zararlı olup olmadığı kanıtlanamamıştır hamile iseniz ilacı kullanmadan önce doktorunuza danışmanız gereklidir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir